Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak želvu krmit

Želva zelenavá je teoreticky býložravá, ale své želvičce můžete dopřát i maso.

Želva jí různé jedlé rostliny, např.:

Od všech následujících bylin může jíst jak listy, tak i květy:

pampelišky, sedmikrásky, mateřídouška, jetel, kopřiva a hluchavka.

Může jíst i trávu, ale jen tu, o které bezpečně víte, že není jedovatá. Houby, jako hříbky, bedly atd. nedoporučujeme, želva je po nich nafouklá.

Želvě můžeme dát všechno ovoce a zeleninu, také listy z ředkvičky a kedlubny.

Dále jí můžeme dát třeba červa, housenku nebo syrové kuřecí či telecí maso. Vepřové nedoporučuji.

Skvělým doplňkem stravy jsou granule zančky Tropical, jménem BioRept, které obsahují:

bílkovinné extrakty rostlinného původu,vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, řasy, ovoce a zeleninu, kvasnice, hmyz, oleje a tuky, minerální látky, vitamíny.

Nebo granule značky Dajana terra, jménem Tortoise pure natural food:

vojtěška, ostatní zelené pícniny, řasy, sušené ovoce a zelenina, rozmarín, květ ibišku, list brusinky.

Doporučuji granule střídat, jinak si želva zvykne jenom na jeden druh granulí, bude rozmazlená a nebude vám chtít konzumovat jiný druh granulí.

Želvě musíme dávat vápník. Malé želvičce od jednoho roku do pěti let dáváme od čtvrt do půl lžičky vápníku v práškovém stavu 1-2x do týdne. Pokud koupíte vápník v kapalném stavu, kapejte želvě podle návodu.

Může se stát, že želvě nebude vápník chutnat, ale i na to mám fígl. Stačí želvě dát granuli, kterou má ráda, namočit ji a pak obalit vápníkem. Když byl mojí želvě jeden rok, dávala jsem jí 2 granule 2x týdně, teď jí dávám 4 granule 2x týdně.

 

 

 

Želva zelenavá-večeře

polk.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krmení žely zelenavé

(Roman2, 24. 2. 2014 13:37)

Tento druh želvy je býložravý, není tedy žádoucí přikrmovat masem!
Nejjednoduší potravou je čínské zelí přes zimu a pampeliška přeš léto, mají dobře vyvážený poměr látek vhodný právě pro tuto suchozemskou želvu. Ostatní zelenina a ovoce jen v malém množství jako pamlsek, ne více jak 1x týdně.

takhle ne

(monty, 4. 3. 2013 20:49)

Ahoj Zuzko, máš krásný web a je vidět že máš želvičku opravdu ráda, bohužel informace o chovu, které tu máš, jsou z velké části špatné, bohužel i život želvičky ohrožující! Pokud ji budeš krmit masem a veškerým ovocem a zeleninou, tak ti 100% nejdéle do 4 let umře!! Prosím nasuduj si správné podmínky chovu, zvlášť pokud chces radit ostatním.. Želvám zdar. Monty

moje želvička nechcše jíst

(HONZA, 18. 5. 2012 15:03)

Ahojte holky moc bych si přál aby ste mi poradily.
Mám želva která se jmenuje lýzátko.
Ale ona nechce jíst granule ani žádnou zeleninu ,ale janom jí pořád a pořád maso.Jenom kuřecí.
Je to želva zelenavá.
S mámou máme o ní strach.
Tohle maso už jí tejden a furt v kuse a odmítá nám jíst zeleninu ani ovoce a taky všechny byliny a granule.
Děkuji HONZA

Re: moje želvička nechce jíst

(Milý Honzo, 18. 5. 2012 17:26)

Tady se dá dělat jenom jediná věc. Želvě musíte maso přestat dávat a dávejte jí zeleninu, ovoce a jiné pícniny i kdyby měla přestat žrát.
Může to být chyba chovatele, který jí dával špatnou potravu. Zkontroluj jí krunýř, jestli ho nemá moc měkký. Ale OPATRNĚ, nezmáčkni ji moc. Karapax, což je horní část krunýře, by měl být tvrdý jako kámen, plastron, což je dolní část krunýře, by neměl být tak tvrdý , jako karapax, ale ani ne moc měkký. Prostě jí co nejdéle nedávej maso vůbec a jestli začne jíst jinou potravu, tak už jí ho nikdy OPRAVDU NEDÁVEJ. Znám i takové lidi, kterým je želvy líto a tak jí radši to maso dají. To v žádném případě nedělej. Když jí tam dáš jenom zeleninu a pícniny ( ovovce jenom jednou či dvakrát za 2 týdny )po čase si uvědomí, že jí nic jiného nezbývá, než sníst to co má v misce. Bude to sice dlouho trvat, možná tak měsíc. Pokud ani to nepomůže, vyhledej zvěrolékaře, který se specializuje na plazy.
Držím palce,
Zuzka a moje kamarádka Magda.